Брз Ratatouille на печено зимски зеленчук и патлиџани

СОСТОЈКИ

 • медиум моркови – 4 Парчиња.
 • црн пипер – да вкус
 • мешавина од суво Provencal билки – 1 лажиче
 • свежо сецкани магдонос – мал куп
 • лимон, сокот само – 1/2
 • медиум патлиџани – 2 Компјутери.
 • добро ketchup – 2 tbsp
 • медиум корен целер – 1 парче.
 • маслиново масло – 3 tbsp
 • сол по вкус
 • тиква семе на нафта за сервирање – факултативна
 • бел кромид – 2 големи кромид
 • пулпа од пире од домати – 1 може да се (400 гр)
 • голем лук – 1-2 каранфилче

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Целер лупено, се сече на 4 парчиња, секое парче се сече на парчиња дебелина од околу 0.5 cm. scrape Моркови, се сече на кругови со дебелина од 0,5, видете на Кромид лупено, се сече на големи пердуви. На патлиџани се отсечени од матични останува, а потоа кора, се сече на кругови со дебелина од 0,5 см. Лук кора, го скрши на лук притиснете.

Читайте также:  Bouillabaisse, риба супа

Загрејте ја рерната на максимална температура. Земете една мала пластична кеса, се прелива во неа маслиново масло, стискаш сок од половина лимон, додадете го лукот, herbes де Прованса, 0,5 лажиче сол (или за да го вкус) и црн пипер по вкус. Цврсто врзување на пакет, тогаш движење blurs за мелење неговата содржина.

Место на печење лист попрскана со вода, се покрива со пергамент. Без мешање, ставете го во тавата со зеленчук, обидувајќи се да ги поставите точно. Намалување пакет со облекување област, посипете зеленчук, ширење на пополнување со четка. Место на печење лист со зеленчук во рерна, намалување на температурата на 180 °C. Готви за 20 мин.

Читайте также:  Ratatouille со школки

Во меѓувреме, во голем saucepan топлина на домати и ketchup да се вари. Кога зеленчукот се подготвени, да ги вади од рерна, внимателно трансфер на skillet со домати маса. Добро се меша. Повторно се донесе да се вари,
отстрани од топлина, сезона да вкус. Оставете го капакот на за 5 мин.

Еден куп на магдонос да се стави на сечење Одбор, грубо се исецка на лисја
нож (произлегува не се потребни). Се шири Ratatouille на плочи, посипете со магдонос, drizzle со тиква масло. Се служи со хрупкави бел леб.