Прованса-стил јагнето

СОСТОЈКИ

 • суво црвено вино – 2 чаши
 • компири – 4 Парчиња.
 • црни маслинки, проследен – 150 g
 • рузмарин sprig – 1 EA.
 • домати ставете – 1 tbsp
 • слатка пиперка – 1 парче.
 • магдонос – 3 sprigs
 • растително масло – 2 tbsp
 • јагне loin – 800 g
 • Ловоров лист – 1 парче.
 • исечкан кора од лимон од 1 портокал
 • лук – 2 каранфилче
 • сол по вкус
 • кромид големи – 1 EA.

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Измијте го месото, исечете ги во големи парчиња, ставете го во сад и се прелива црвено вино. Додадете го распарчи Ловоров лист, неколку лисјата од рузмарин и оставете го преку ноќ.

Чекор 2

Следниот ден, кромид, лук и излупете го компирот. Кромидот се сече на дебели половина прстени, компири – големи парчиња, лук да го скрши. Бибер се мијат и грубо се исецка, отстранување на јадрото.
Отстранување на месото од маринада и obsesiva, срј во 1 tbsp на загреана растително масло, претворајќи често, 8 минути Маринада се спаси.

Читайте также:  Салата со јазик и tapenade

Чекор 3

Помине месо во тавата. Во skillet каде месо беше browned, додадете го преостанатото масло и пржете го кромидот, лукот и црн пипер, 5 мин. да се Стави во садот со месо.

Чекор 4

Истурете половина од маринада, додадете домати паста, се промешува и се готви на висока топлина 5 мин.
Истурете останатите маринада, се стави на лисјата од рузмарин и маслинки. Намалување на топлина, лабаво покријте со капак и се врие за 1.5 часа.

Чекор 5

Додадете компири и се готви за уште 20 мин. за да го Преуредите во кул место и се остава се додека следниот ден. Следниот ден за да одмрзнете, додавајќи портокалова кора и листови магдонос.

Читайте также:  Ratatouille на СКАРА