Масло Provencal

Масло во Прованса или provencal beurre добра се шири на топол леб, сезона нив со варени компири. Може да се стави мали парчиња на топло месо или риба.

СОСТОЈКИ

  • кромидот – 2 кромид
  • зелен кромид – 1 пен
  • capers – 6 Компјутери.
  • свежо сецкани магдонос – 1 sprig
  • tarragon, 1 sprig
  • омекнат путер – 100 гр
  • лук – 2 каранфилче
  • свежо мелен црн пипер – да вкус
  • сол по вкус

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

На магдонос и tarragon, отстранете матични. Излупете лук, згмечете и фино исецка заедно со зелен кромид и го остава.

Чекор 2

Парче кромидот многу тенка. Capers сецкани. Мешавина на лук, билки, shallot, capers, малку сол и црн пипер со омекнат путер.

Читайте также:  Bouillabaisse, риба супа

Чекор 3

Стави масло на пергамент, фолија или филм, се тркалаат во цилиндар и го стави во фрижидер. Пред сервирање, многу ретко парче.