Crespo, снек омлет со пломби

Ова јадење поздрави од Прованса, но, исто така, нашиот празник дојде на средби со тоа ќе бидат соодветни. Се служи топла или ладна – да се направи Crespo може да биде до 8 часа пред вечера. Тоа е многу едноставна, но изгледа импресивно. И полнења за omelets може да се мисли на да вашиот вкус.

СОСТОЈКИ

 • 14 големи јајца
 • 150 g свеж спанаќ
 • 6-8 медиум печурки
 • 1 мал кромид
 • 1 мала zucchini
 • 1 сладок црвен пипер
 • грст црни маслинки
 • 5 домати
 • 2 tbsp capers
 • 2 лукчиња
 • маслиново масло “екстра девственото”
 • сол, свежо мелен црн бибер

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

На спанаќ грубо сечкани. Ситно се исецка на кромид и пржете додека мека, додавање на спанаќ и се готви за 3 минути, чисто Пипер и се сече на коцки, пржете во масло.

Читайте также:  Пита со патка

Чекор 2

Zucchini сече во мали коцки, тргни и исецка на лук. Соте на zucchini со половина од лук до мека, сезона. Печурките се сече на парчиња и пржете со лук додека browned, 5 минути.

Чекор 3

Намалување цреша quartered, маслинки – кругови.

Чекор 4

Измешајте во еден сад 2 јајца, спанаќ, сезона. Топлина 1 лажиче масло, се прелива во јајце смесата и се готви omelette над средна топлина, укинување на browned работ и дозволувајќи им на течна мешавина на проток под нив. Омлет е подготвен кога тоа е browned на дното, но малку влажно на врвот. Тресењето на сад влажни страна нагоре.

Чекор 5

Микс 2 јајца и пиперки, сезона. Срј омлет и предадена на пржени јајца со спанаќ. Подгответе се на останатите omelettes и поклопецот наредени на врвот на секоја друга. Последниот, срј omelette со capers и да се постават наздравија страна нагоре.

Читайте также:  Салата со arugula, анасон и Пармезан

Чекор 6

Служат топли со сос од домати или ладна.

Да omelettes лесно да слајд од тавата, во неа треба да имаат не-стап слој и скатен страни.