Туна со свежи билки и грав салата

СОСТОЈКИ

 • вар – 2 Компјутери.
 • маслиново масло “екстра богородица” – 100 ml
 • анасон – 1 лажиче сецкани зелена
 • свежо сецкани магдонос – 1 лажиче сецкани зелена
 • cilantro – 1 лажиче сецкани зелена
 • туна стек – 4 стекови тежина 140 г

Салата

 • бел пипер
 • лук сецкани – 20 g
 • маслиново масло – 50 ml
 • сол
 • шеќер
 • зелен грав – 450 g
 • црвен грав конзервирана – 250 g
 • оцет, вино црвено – 20 ml
 • праз сецкани (само белиот дел) – 50 g

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Grater да ги кора од лимон од вар, стискаш сок од него. Додадете маслиново масло, анасон, cilantro и магдонос (краен случај за секој тип на зеленило, да се остави за на издржување). Marinate стекови во смесата и ставете ја во фрижидер за 2 часа.

Читайте также:  Салата со јазик и tapenade

Конзерва грав печете со ладна вода, исцедете во colander и потоа Туп сува, се меша со преостанатите состојки на салата, сезона со сол, шеќер и бел пипер.

Загрејте ја грил тавата, се стави на туна стекови и ги готви на висока топлина 3 мин. Потоа намалување на топлина за средни и sauté на стекови од друга страна, и 2 минути (месо треба да останат малку розова внатре).

Стави го на плочи, сезона со сол, црн пипер, посипете со билки. Се служи со грав салата.