Пита со патка

СОСТОЈКИ

 • 200 g издувам тесто
 • 2 Magret патка Гради
 • 9 големи печурки
 • 2 големи домати
 • 1 Чаша живина купони
 • 1 Чаша суво црвено вино
 • голем куп на спанаќ
 • 6 tbsp. путер
 • 4 пен зелен кромид
 • неколку sprigs на магдонос, мајчина душица и Босилек
 • 1 кромид-кромидот
 • 2 tbsp маслиново масло “екстра девственото”
 • 1 Ловоров лист
 • 1 карамфил на лук
 • сол, свежо мелен црн бибер

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Спанаќ се мијат, се исуши, отстранете произлегува. Листовите срј во saucepan на висока топлина со 1 tbsp на путер и грубо се исецка. Додадете сол, пипер, додадете исецкани магдонос, место на чинија. Печурки чисти, отстранете нозе, капи се сече на парчиња и пржете во истиот skillet со 1 tbsp путер. Додадете сечкани зелен кромид, се промешува и се издвои.
Nadsekite домати crosswise, потопување во зовриена вода за 1 мин., потоа го ставаат во ладна вода. Кора, се сече на 8 делови, отстранете ги семките. Месото пржете во тава со маслиново масло со текот на висока топлина 30 секунди. се меша со сецкани Василиј, сол, црн пипер, се издвои.

Читайте также:  Треска во Марсеј

Во друга тава срј патка Гради до состојба на “медиум ретки” 2 tbsp путер (над средна топлина околу 4 минути на секоја страна) и да ги отстраните од топлина. Со остар нож сечете секој градите во 20 тенки парчиња. Во масло, каде што таа се подготвени градите, срј, одземање на оган, сецкани кромидот, лукот, мајчина душица лисја и Ловоров лист 5 минути. Се прелива во црвено вино. Испари од страна на половина, а потоа се прелива во каша. Повторно исчезне се до околу 1 Чаша сос. Процедете го низ сито и да се задржи топло.

Се тркалаат на тестото во правоаголник 20 cm долги и 10 см широк. Недоделкан со вилушка, лесно nadsekite нож за да се направи 4 еднакви делови (не pronesite тесто!) и да се стави во загреана на 200°C рерна 20 мин. Отстрани, поделба издувам тесто во 2 дела: врвот и на дното.

Читайте также:  Blanca-стил со tapenade

Чекор 2

На дното ставете еден слој спанаќ, слој од печурки, слој од домати.

Чекор 3

Потоа го ставаат на патка градите и маска со врвот издувам парче: во линии кои ќе имаат netsecl сирење на тестото, колачот може да се сече на делови. На сос додадете го останатиот путер, сол и црн пипер. Се служи топло со топла сос.

За евиденција

Ако сакате да поглезите некој близок е нешто многу елегантен (и исто така богата) – овој рецепт е корисно за вас. Ние донесе од убаво, и локалните готвачи се познати по нивните јадења од патка.