Оброците на zucchini со анасон

Сочни задебелена труп од анасон е луковичен, варени, печени, се стави во супи и чорби. Остава личи копар, додава во салати, сосови и marinades. Inflorescence од анасон се користи во конзервирање зеленчук. И семиња како зачин и ароматичните. Не го оставајте без внимание и корен од анасон. Тоа беше сушени, земјата и се користи како додаток во кондиторските индустрија.

СОСТОЈКИ

 • црвениот кромид – 1 парче
 • анасон – 1 глава
 • медиум zucchini – 1 парче
 • 2 лукчиња
 • конзервирана бел грав – 400 g
 • маслиново масло – 2 tbsp
 • кора од лимон и сок од 1/2 лимон
 • козјо сирење – 150 g
 • селски павлака – 200 ml
 • тешко на возраст сирење, подобро сирење – 50 g
 • сол, свежо мелен црн бибер
Читайте также:  Јагне со анасон

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Кромид за да го избришете, сечете парчиња. Миење на анасон и се сече на тенки прстени. Zucchini се сече на коцки. Лук тргни и исецка. Грав потрошувачка во colander, исплакнете.

Чекор 2

Срј во 1 tbsp масло над средна топлина кромид, лук, анасон, кората од лимон, 10 мин. Додадете zucchini и се готви за уште 5 мин.

Чекор 3

Стави грав, сезона со сол, бибер и топлина 3 минути додадете сок од лимон, се промешува и се отстранат од топлина.

Чекор 4

Огноотпорни форма на маст останатите масло и ставете го во неа зеленчук маса. Козјо сирење сецкани во мали парчиња. За да се пополни во зеленчук со павлака, посипете ги со Пармезан и козјо сирење. Се пече 15 минути.

Читайте также:  Маслиново Navette бисквити

За евиденција

Оваа ароматични растенија е исклучително популарен во Медитеранските земји, Скандинавија, Кина и Јапонија. Во античко време, анасон беше ценет првенствено за неговите лековити својства. Се мислеше дека тоа може да се користи за да се врати оштетен вид. Патем, и сега многу лекарите советуваат да се измијат со decoction на резене семе, бидејќи на своите средства за дезинфекција својства докажани од науката. Покрај тоа, анасон помага со кашла, несоница, болка во стомакот. Во многу земји, резене семе со својата светлина anise мирис се користи за да се freshen здив. Анасон, исто така, е единствена во фактот дека сите негови делови можат да се користат да подготвуваат разни јадења.

Читайте также:  Ratatouille со школки