Салата со јазик и tapenade

СОСТОЈКИ

 • оризова бела долго-жито ориз – 0.5 стакло
 • мали говедско месо јазик – 1 парче.
 • домати – 2 Компјутери.
 • морков – 1 парче.
 • зелена салата – 2 глави од зелка
 • авокадо – 1 парче.
 • кромид – 1 парче.
 • сол
 • црни маслинки за декорација – 2 handfuls

За tapenade:

 • црни маслинки без камења 350 g
 • лук – 2 каранфилче
 • темен рум или ликер (Cointreau) 1 tbsp
 • capers – 1 tbsp
 • маслиново масло – 150 ml

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Кромид и моркови за чистење. Јазикот се мијат, се ставаат во saucepan со ладна вода и донесе на зоврие. Отстранете ја пената, додавање на моркови, кромид и готви 2-2,5 h. 20 мин. пред крајот на готвењето, додадете сол.

Читайте также:  Ratatouille со школки

Чекор 2

Да се подготви tapenade. Лукот се чисти. Мелење во блендер маслинки, лук и capers. Без исклучување на моторот, тенка струја се прелива во маслиново масло и рум. Трансферот на сад, покријте и се стави во фрижидер.

Чекор 3

Измијте ориз, место во saucepan, се прелива со 1 Чаша ладна вода, и донесе на зоврие. Намалување на топлина, додадете малку сол и варете под закрила додека тендер.

Чекор 4

Подготвени јазик да се стави млаз ладна вода и, почнувајќи од дебел крај, на кожата. Дозволете да се излади целосно, а потоа се сече на коцки.

Чекор 5

Зелена салата миење, сушење и ретко парче. Домати се сече на коцки. Авокадо кора, отстранување на семки, месо се сече на мали коцки.

Читайте также:  Сос Rui

Чекор 6

Висок очила за да се стави слоеви на зелена салата, ориз, домати, авокадо и јазик. Стави 1-2 лажици од tapenade.