Crespo, rostiçeri omelet me mbushje të

Kjo pjatë përshëndet nga Provence, por edhe festës tonë të bashkohemi ajo do të jetë e përshtatshme. Ajo është shërbyer nxehtë apo të ftohtë, për të bërë Crespo mund të jetë deri në 8 orë para buke. Ajo është shumë e thjeshtë, por duket mbresëlënëse. Dhe mbushje për omelets ju mund të mendoj për shijen tuaj.

PËRBËRËSIT

 • 14 madhe vezë
 • 150 g spinaq i freskët
 • 6-8 mesme kërpudha
 • 1 qepë të vogla
 • 1 kungull i njomë i vogël
 • 1 ëmbël piper i kuq
 • një pjesë të vogël të ullinjve zi
 • 5 domate qershi
 • 2 tbsp capers
 • 2 karafil të hudhër
 • vajin e ullirit “extra virgin”
 • kripë, fllad terren piper i zi

HAP-PAS-HAPI RECETË

Hapi 1

E spinaq vrazhdë copëtuar. Imët pres e qepë dhe skuqura deri sa të butë, shtoni spinaq dhe kuzhinier për 3 minuta, e pastër, Piper dhe prerë në cubes, të skuqura në vaj.

Читайте также:  Salcë Anchoage

Hapi 2

Kungull i njomë i prerë në kube të vogla, të zhvishem dhe pres hudhër. Saute e kungull i njomë me gjysmën e hudhrës deri sa të butë, të sezonit. Kërpudha të prera në feta dhe të skuqura me hudhrat derisa browned, 5 minuta.

Hapi 3

Prerë qershi quartered, ullinj – të qarqeve.

Hapi 4

Përziejmë në një tas 2 vezë dhe spinaq, sezonit. Ngrohjes 1 lugë vaj, pour në vezë përzierje dhe kuzhinier omelette rreth ngrohjes mesme, heqjen e browned buzë dhe duke lejuar përzierje të lëngshme të rrjedhin nën ta. Omelet është e gatshme kur ai është browned në fund, por pak më i lagësht në krye. Shkundur atë në pjatë të lagur anën lart.

Читайте также:  Ratatouille

Hapi 5

Mix 2 vezë dhe specat, sezonit. Skuqura dhe omelet kaluar në fërguara vezë me spinaq. Përgatitja e mbetur omelettes dhe dele bërë pirg në majë të njëri-tjetrit. Të fundit, të rfj-së, e omelette me capers dhe ta thekur anën lart.

Hapi 6

Të shërbejë e nxehtë me salcë domate ose të ftohtë.

Për omelettes lehtë rrëshqitje nga pan, ajo duhet të ketë një jo-ngjit veshje dhe sloped anët.