Sallatë me gjuhën dhe tapenade

PËRBËRËSIT

 • oriz të bardhë të gjatë-kokërr orizi – 0.5 xhami
 • të vogla viçi gjuhë – 1 PC.
 • domate – 2 Pc.
 • karrota – 1 PC.
 • marule – 2 kokat e lakrave
 • avokado – 1 PC.
 • qepë – 1 PC.
 • kripë
 • ullinjve zi për dekorimin – 2 handfuls

Për tapenade:

 • ullinjve zi pa gurë 350 g
 • hudhra – 2 karafil
 • e errët rum apo liqueur (Cointreau) 1 tbsp
 • capers – 1 tbsp
 • vaji i ullirit – 150 ml

HAP-PAS-HAPI RECETË

Hapi 1

Qepët dhe karrota të pastër. Gjuhë të lajë, të vënë në një tigan me ujë të ftohtë dhe të sjellë në vlim. Hiq shkumë, shtoni karrota, qepë dhe kuzhinier 2-2,5 h. 20 min. para në fund të gatimit, shtoni kripë.

Читайте также:  Ratatouille me midhje

Hapi 2

Për të përgatitur tapenade. Hudhër të pastër. Bluaj në një blender ullinj, hudhër dhe capers. Pa u kthyer off motor, një i hollë stream pour në vaj ulliri dhe rum. Transferimi në një tas, mbuluar dhe vënë në frigorifer.

Hapi 3

Larë oriz, të vendosur në një tigan, hedh 1 Filxhan ujë të ftohtë dhe të sjellë në vlim. Ulja e ngrohjes, shtoni një majë e kripë dhe kuzhinier nën mbulesën deri tenderit.

Hapi 4

Gati një gjuhë të vihet nën drejtimin e ujit të ftohtë dhe, duke filluar nga fund të trasha, të lëkurës. Lejoni të cool plotësisht, pastaj të prerë në cubes.

Hapi 5

Marule larë, e thatë dhe thinly fetë. Domate të prerë në cubes. Peel avokado, hiqni farat, mish të prerë në kube të vogla.

Читайте также:  Blanca-style me tapenade

Hapi 6

Të lartë syzet për të vënë shtresa e marule, oriz, domate, avokado dhe të gjuhës. Vënë 1-2 lugë të tapenade.