Tavë e kungull i njomë me kopër

Lëng thickened kërcell të kopër është bulbous, të ziera, të pjekura, të vënë në supave dhe gjellë. Gjethet i ngjan dill, shtuar në salads, sauces dhe marinades. Inflorescence e kopër është përdorur në canning perime. Dhe fara si një erëz dhe aromatizues. Nuk të lënë pa vëmendje dhe rrënja e kopër. Ajo ishte e thatë, përdhes dhe përdoret si një shtesë në ëmbëltore të industrisë.

PËRBËRËSIT

 • kuq qepë – 1 copë
 • kopër – 1 kokë
 • mesme kungull i njomë – 1 copë
 • 2 karafil të hudhër
 • konservuar fasule – 400 g
 • vaj ulliri – 2 tbsp
 • zest dhe lëng 1/2 limon
 • djathë dhie – 150 g
 • fshatar krem kosi – 200 ml
 • vështirë të moshës djathë, më mirë djathë – 50 g
 • kripë, fllad terren piper i zi
Читайте также:  Të shpejtë Ratatouille të pjekur perimet e dimrit dhe patëllxhan

HAP-PAS-HAPI RECETË

Hapi 1

Qepë të qartë, të prerë në feta. Lani kopër dhe të prerë hollë në unaza. Kungull i njomë i prerë në cubes. Hudhër të zhvishem dhe pres. Fasule të thahet në një colander, shpëlarje.

Hapi 2

Rfj-së në 1 tbsp vaj rreth ngrohjes mesme qepë, hudhër, kopër, gjallëri limon, 10 min. Të shtoni kungull i njomë dhe kuzhinier për një tjetër 5 minuta.

Hapi 3

Vënë fasule, sezonin me kripë, piper dhe ngrohjes 3 minuta, shtoni lëng limoni, përzieni dhe për të hequr nga ngrohjes.

Hapi 4

Refractory formë të yndyrat e mbetura të naftës dhe të vënë në saj të perimeve në masë. Dhi e djathë të grirë në copa të vogla. Për të mbushur në perimet me salcë kosi, spërkat me lloj Djathi dhe djathë dhie. Piqem për 15 min.

Читайте также:  Tapenade

Për rekord

Kjo bimë aromatike është jashtëzakonisht popullor në vendet Mesdhetare, Skandinavi, Kinë dhe Japoni. Në kohët e lashta kopër u çmuar në radhë të parë për vetitë e saj shëruese. Mendohej se ajo mund të përdoret për të rivendosur dëmtuar shikimin. Nga rruga, dhe tani shumë mjekët këshillojnë të pije një decoction e kopër fara, për shkak të saj dezinfektues pronat e provuar nga shkenca. Përveç kësaj, kopër ndihmon me kollës, pagjumësi, dhimbje në stomak. Në shumë vende, kopër fara me dritën e tyre anise parfum të përdoret për të freshen frymë. Kopër gjithashtu është unik në faktin se të gjitha pjesët e saj mund të përdoren për të përgatitur enët e ndryshme.

Читайте также:  Provence-style qengji