Tuna me të freskëta bimë dhe bean sallatë

PËRBËRËSIT

 • bli – 2 Pc.
 • vajin e ullirit “extra virgin” – 100 ml
 • kopër – 1 lugë copëtuar gjelbër
 • të freskëta copëtuar majdanoz – 1 lugë copëtuar gjelbër
 • cilantro – 1 lugë copëtuar gjelbër
 • biftek ton – 4 steaks peshon 140 g

Sallatë

 • piper të bardhë
 • hudhër të grirë – 20 g
 • vaj ulliri – 50 ml
 • kripë
 • sheqer
 • bishtaja – 450 g
 • kuq, fasule të konservuar – 250 g
 • uthull verë e kuqe – 20 ml
 • leek copëtuar (vetëm pjesën e bardhë) – 50 g

HAP-PAS-HAPI RECETË

Rende për të fshirë zest nga një gëlqere, shtrydh lëng nga ajo. Shtoni vaj ulliri, kopër, cilantro dhe majdanoz (një majë të çdo lloji i gjelbërimit të lënë për të shërbyer). Marinate steaks në përzierje dhe vendin në frigorifer për 2 orë.

Читайте также:  Nko-së në Marseilles

Fasule të konservuar shpëlarë me ujë të ftohtë, të thahet në një colander dhe pastaj kohën e duhur të thatë, e përziejmë me përbërësit e mbetur e sallatë, sezonin me kripë, sheqer dhe piper të bardhë.

Ngroh paraprakisht vuaj tigan të vënë tuna steaks dhe gatuaj ato në ngrohje të lartë 3 min. Pastaj të zvogëlojë ngrohjes dhe të mesme dhe sauté steaks në anën tjetër, 2 minuta (mishi duhet të mbeten pak të kuq nga brenda).

Vënë atë në fletë, sezonin me kripë, piper, spërkat me herbs. Shërbyer me bean sallatë.