Blanca-стил со tapenade

СОСТОЈКИ

  • 2-3 sprigs на Босилек
  • 100 g класичен tapenade
  • домати – 2 Компјутери
  • 2 средни море платика
  • леб crumbs

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Домати сече crosswise, blanch во врела вода 30 секунди. исплакнете ја со ладна вода. Кора и семиња, месо се сече на коцки долго. Сезона со сол и црн пипер.

Чекор 2

Риба да се исчисти, стомакот, исплакнете од внатре и од надвор, а потоа Туп сува. Грб една страна со маслиново масло, покријте ја со уште еден слој на tapenade, се меша со трошки.

Чекор 3

Стави масло страна на печење лист. На врвот на рибите, преку carcass, шират парчиња домат.
Се пече во рерна, загреана на 200°C за 15-20 мин. Пред сервирање гарнитури со Босилек.

Читайте также:  Bouillabaisse, риба супа