Bouillabaisse, риба супа

Меѓу голем број на варијанти на овој легендарен Марсеј јадења постојат, до кој нашиот Tsarskaya ќе изгледа оскудните супа. Bouillabaisse често се нарекува “риба супа”. Но класичен Bouillabaisse – а комплицирано јадење, која треба да биде во хармонија со сите негови компоненти. И риба супа, и сад традиционално се користат неколку видови на риба. На пример, gurnard, monkfish, море ruff (skorpena), црвена mullet, варен. Или друга опција е риба со бела и нежна месо: Дорадо”, море бас, turbot, треска. Рибата треба да биде исклучиво марина. Тоа е најдобро да се купи разладени.Други важни состојки на Bouillabaisse – француски тост со рендан кашкавал (на пр. Emmental или gruyère) и сос.

СОСТОЈКИ

 • absinthe (, Pernod) – 2 tbsp
 • еден труп на праз – 1 парче.
 • пупки каранфилче – 3 Компјутери.
 • scallops – 8 парчиња
 • солидна домати – 4 Парчиња.
 • опашката од monkfish – 1 парче.
 • голем кромид – 2 светилки
 • целер (корен) – половина мали
 • суво бело вино – 1 литар
 • petiolar целер – 5-6 парчиња
 • Заливот лисја – 3 Компјутери.
 • маслиново масло
 • морков – 1 парче.
 • сок од лимон – половина лимон
 • вид треска – 1 парче.
 • анасон – 2 глави
 • готви ракчиња – 8 Компјутери.
 • резене семе, – краен случај
 • Blanca – 1 парче.

За croutons

 • baguette – 1 парче.
 • путер
 • лук – 2 каранфилче

За сос “Rui”

 • жолчка од јајце – 1 парче.
 • сок од лимон и кора од лимон сецкани – 1 лажиче.
 • шафран – 3 stamens
 • суво бело вино – 1 tbsp
 • црн пипер – 4 грашок
 • Dijon сенф – 1 лажиче.
 • маслиново масло – 300 ml
 • сол
 • Буковец – краен случај
 • лук – 1 мало карамфил
Читайте также:  Салата со јазик и tapenade

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Од monkfish да се отстрани од кожата, отсечени ‘ рбетот и опашка (оставете ги за супа), чисти филе од филмот, одржување на филмот со хартиена крпа. Вид треска и платика да се чисти, се сече на филети. Излупете shrimps. Риба главата да се отстрани gills и очите. Сите глави, коски, школки, исто така, снимени за супа.

Чекор 2

Истурете во плех 2 литри вода, донесе на зоврие, се стави на лупено и грубо сечкани кромид, морков, зелен дел од праз, и целер и половина од еден раководител на анасон. Се готви за 30 минути над средна топлина. Додадете го виното и каранфилче, повторно се донесе да се вари.

Чекор 3

Домати се сечат во половина (или во делови, ако се големи), да додадете врела супа, заедно со црна peppercorns, мелени со станот страна на нож, со резене семе и Ловоров лист. По се вари, да продолжи да се готви над средна топлина за 5-7 минути.

Чекор 4

Натопени во супа од риба и ракчиња глави, коски и школки. Се донесе да се вари, да се намали топлина речиси премногу ниско и се готви за уште 30 минути, лабаво покривање на тавата со капак. Добиената каша пена треба редовно да се отстрани со дупчиња лажица или цедилка.

Читайте также:  Бебе резервни ребра Provencal

Чекор 5

Подготвени супа додека е топла, вирус низ многу фина решетка (или colander наредени со крпа или повеќе слоеви на тензух) во чиста saucepan. Држете ги моите супа да го фрлаат. Супа, сол, додадете шафран. Задржи топло.

Чекор 6

Останатите половина глава на анасон да се расчисти на груб или оштетени надворешниот лисја. Парче во тенки ливчиња. Белиот дел од праз се сече на тенки кругови. Потоа темелно исплакнете сецкани зеленчук од земја и песок, целосно суви.

Чекор 7

Во големо тенџере со дебело дно се прелива 3 tbsp маслиново масло, додадете подготвени анасон и sauté 3 минути на ниска оган, мешајќи цело време. Потоа додадете подготвениот праз, се готви за 1 мин. Се прелива во топла супа, доведе до вриење и готви за 15 мин., не дозволувајќи да се вари брзо.

Чекор 8

Сите подготвени рибини филети се сече на парчиња со страни од околу 3 см Поголеми ракчиња може да се намали на половина по должина. За да додадете врела супа од, Pernod и сок од лимон, риба и ракчиња, се готви 3 минути, Додадете scallops, донесе да се вари, извадете ја тавата од топлина. Затворете го капакот.

Читайте также:  Прованса-стил јагнето

Чекор 9

Baguette се сече на парчиња со дебелина од околу 0.5 cm; маст една страна со путер. Се пече на 180 °C, додека Златниот браун, 10-12 минути. Отстрани ги од рерна, се излади малку и лесно БРИШЕЊЕ на здравици со преполовен лук карамфил на едната страна.

Чекор 10

На шафран впие во вино во еден мал сад. Во голем сад, whisk на жолчки од јајце со сенф. Многу тенка струја полека се прелива во маслиново масло, не пред – crada да се победи. За да додадете резултат на емулзија трескаше во малтер го лукот со сол, додадете буковец, налејте го виното со шафран и сок од лимон. Добро се меша.

Чекор 11

Пред сервирање, топло длабоки чинии или чинии. Со дупчиња лажица да се организира делови на плочи риба со морски плодови и веднаш датотека. Веќе на маса да се прелива во текот на риба и морска храна топла супа. Посебно служи croutons со сос “Rui”.