Tapenade

Tapenade е типичен Provencal јадење, бидејќи во оваа провинција француски
тоа расте најголем број на маслинови дрвја. Иако е подготвен и во близина на Прованса на Каталонија. Класичен tapenade направени од црни маслинки, но може да се користи зелен. На тој начин, tapenade станува еден вид на маслиново масло кое може да се шири на леб. Немојте да се изненадите дека ние се понекогаш се нарекува и маслинки, црни маслинки и познат на нас обичните маслинесто зелена. Всушност, во сите други јазици освен на руски јазик, постои зборот “маслиново”, и маслинки се само поделени во црна и зелена боја. Ние ви нудиме да се направи tapenade од маслинки-маслинки со јами – тие се многу tastier од “obestochennye”, и процесот на извлекување на семе е брз и безболен.

Читайте также:  Пита со патка

СОСТОЈКИ

  • 400 g на црни маслинки
  • 2 лукчиња
  • 70 грама anchovy филети
  • 100 g на capers
  • 100 мл маслиново масло “екстра девственото”
  • свежо мелен црн бибер

ЧЕКОР-ПО-ЧЕКОР РЕЦЕПТ

Чекор 1

Потрошувачка на capers и маслинки во сито, за да се исуши. Кора и здроби лук.

Чекор 2

Отстрани маслиново семиња, лесно дробење сушени саламура од маслинки со станот страна на сечилото на тешки нож. По маслиновото дрво попуштат, коскената е лесно да се отстранат со рака.

Чекор 3

Свитка сардината, лук, capers и маслинки во процесор за храна и мелење со мазна паста. Може да го направи тоа старомодните начин за користење на вода и pestle.

Чекор 4

Сега постепено додадете маслиново масло, продолжува да се промешува, така што сите на маса има конзистентност на павлака. Сезона со црн пипер по вкус.

Читайте также:  Прованса-стил јагнето

Чекор 5

Стави tapenade во сад и покријте ја со пластична заврши и фрижидер за 1 час и се Служи ладно.

Корисни совети

Продавница tapenade во фрижидер за најмногу две недели. Служи како свеж леб, тост или крекери, или со свеж крцкава зеленчук (краставица, рдокви, petiolate целер, зелена зелена салата лисја), или дури и компири. И пијат розева Provencal вино. Да се направи tapenade екстра свежи допир, можете да додадете некој Василиј лисја. И ако вашата фантазија е целосно ослободен, фрли неколку мека, сонце-сушени домати. Особено убава работа, ако се направи две опции tapenade: од маслинки и од маслинка, и служат заедно.

За евиденција

Патем, Tapenade е типичен Provencal јадење, бидејќи во оваа француска провинција расте најголем број на маслинови дрвја. Иако е подготвен и во близина на Прованса на Каталонија. Класичен tapenade направени од црни маслинки, но може да се користи зелен. На тој начин, tapenade станува еден вид на маслиново масло кое може да се шири на леб. Немојте да се изненадите дека ние се понекогаш се нарекува и маслинки, црни маслинки и познат на нас обичните маслинесто зелена. Всушност, во сите други јазици освен на руски јазик, постои зборот “маслиново”, и маслинки се само поделени во црна и зелена боја. Ние ви нудиме да се направи tapenade од маслинки-маслинки со јами – тие се многу tastier од “obestochennye”, и процесот на извлекување на семе е брз и безболен.

Читайте также:  Треска во Марсеј