Bouillabaisse, supë me peshk

Ndër numër i madh i variante të këtij legjendar Marsejë enët nuk janë të ardhshëm për të cilin tonë Tsarskaya do të duket i pakët supë. Bouillabaisse është quajtur shpesh “supë peshku”. Por klasike Bouillabaisse – komplikuar, gjellë, të cilat duhet të jenë në harmoni me të gjithë komponentët e saj. Dhe supë peshku, dhe gjellë të përdorur tradicionalisht disa lloje peshqish. Për shembull, gurnard, monkfish, detit ruff (skorpena), të kuqe barbuni, steamed. Ose një tjetër opsion është peshku me të bardhë dhe delikate mish: Dorado, detit bas, turbot, cod. Peshku duhet të jetë ekskluzivisht detare. Ajo është e mirë për të blerë chilled.Të tjera të rëndësishme përbërësit e Bouillabaisse – francez dolli me djathë integruar (p.sh. Emmental ose gruyère) dhe salcë.

PËRBËRËSIT

 • absinthe (Pernod) – 2 tbsp
 • një kërcell i preshi – 1 PC.
 • buds karafil – 3 Cope.
 • fiston – 8 copa
 • ngurta domate – 4 Cope.
 • bishti i monkfish – 1 PC.
 • big qepë – 2 bulbs
 • selino (root) – gjysma e vogël
 • thatë verë të bardhë – 1 litër
 • petiolar selino – 5-6 copa
 • Gjirin e lë – 3 Cope.
 • vaj ulliri
 • karrota – 1 PC.
 • limon lëng të gjysmë limoni
 • haddock – 1 PC.
 • kopër – 2 kokat e
 • të zier karkaleca – 8 Copë.
 • kopër fara – një majë
 • Blanca – 1 PC.

Për croutons

 • baguette – 1 PC.
 • gjalpë
 • hudhra – 2 karafil

Për salcë “Rui”

 • e verdhë veze të vezës – 1 PC.
 • lëng limoni dhe limon zhvishem të grirë – 1 lugë.
 • shafran – 3 stamens
 • thatë verë të bardhë – 1 tbsp
 • piper i zi – 4 mjegull
 • Mustardë Dijon – 1 lugë.
 • vaj ulliri – 300 ml
 • kripë
 • Cayenne piper – një majë
 • hudhër – 1 vogël karafil
Читайте также:  Byrek me kali

HAP-PAS-HAPI RECETË

Hapi 1

Nga monkfish për të hequr lëkurën, të prerë nga shtylla kurrizore dhe bisht (të lënë ato për supë), të pastra fileto nga filmi, mbajtjen e filmit me një peshqir letre. Haddock dhe bream të pastër, të prerë në të shtizat. Peel shrimps. Peshku kokë për të hequr gushë dhe sytë. Të gjitha kokat, kockat, predha edhe ruhet për supë.

Hapi 2

Hidh në tigan 2 litra ujë, të sjellë në vlim, të vënë qëruara dhe të vrazhdë copëtuar qepë, karrota, e gjelbër pjesë e leek, si selino dhe gjysmën e një kokën e kopër. Cook për 30 minuta rreth ngrohjes mesme. Shto verë dhe karafil, përsëri për të sjellë një çiban.

Hapi 3

Domate të prera në gjysmë (ose në lagjet, nëse të mëdha), shtojmë lëngun e vluar së bashku me zi peppercorns, grimcuar me të rrafshët anën e një thike, me kopër fara dhe fletë Gji. Pas vlim, të vazhdojë të kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 5-7 minuta.

Hapi 4

Të zhytur në lëngun e peshkut dhe karkaleca kokat, kockat dhe predha. Për të sjellë një çiban, të zvogëlojë ngrohjes pothuajse të ulët dhe kuzhinier për një tjetër 30 minuta, lirshëm mbuluar pan me një kapak. Rezulton lëngun e shkumë duhet që rregullisht të hiqni me një lugë slotted ose sitë.

Читайте также:  Blanca-style me tapenade

Hapi 5

Gati supë, ndërsa ajo është e nxehtë, tendosje përmes një shumë sitë gjobë (ose një colander e veshur me një peshqir ose disa shtresa të cheesecloth) në një të pastër tigan. Mbaja lëngun e hedhin larg. Supë me kripë, shtoni shafran. Mbajeni të ngrohtë.

Hapi 6

Gjysma e mbetur me një kokë e kopër të qartë e të trashë ose të dëmtuara të jashtme të lë. Fetë në të hollë petale. Pjesën e bardhë të preshi prerë në rrathë të hollë. Pastaj tërësisht shpëlarje e copëtuar perimet nga faqja e dheut dhe rërës, plotësisht e thatë.

Hapi 7

Në një tenxhere të madhe me një të trashë në fund të derdh 3 tbsp vaj ulliri, shtoni përgatitur kopër dhe sauté 3 minuta në zjarr të ulët, nxitje gjithë kohës. Pastaj shtoni përgatitur preshi, kuzhinier për 1 min. Pour në supë të ngrohtë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 15 min., nuk është e lejuar për të vlim me shpejtësi.

Hapi 8

Të gjitha të përgatitur peshk shtizat e prerë në copa me anët prej rreth 3 cm më të Mëdha karkaleca mund të jenë prerë në gjysmë gjati. Shtoni lëngun e vluar të Pernod dhe lëng limoni, peshku dhe karkaleca, gatuaj 3 minuta, Shtoni fiston, të sjellë një çiban, hiqni pan nga të nxehtit. Të mbyllur me kapak.

Читайте также:  Salcë Anchoage

Hapi 9

Baguette prerë në copa me një trashësi prej rreth 0.5 cm; yndyrat një anë me gjalpë. Piqem në 180 °C derisa të Artë ngjyrë kafe, 10-12 minuta. Hiq nga furrë të ftohtë pak dhe lehtë FSHIJ politologët me një përgjysmuar hudhër karafil në një anë.

Hapi 10

E shafran zhytem në verë në një tas të vogël. Në një tas të madh, lëvizje të verdhat e vezëve me mustardë. Një shumë e hollë stream ngadalë pour në vaj ulliri, jo para – crada për të rrahur. Shto për të rezultojnë emulsion njëpasnjëshëm në një llaç hudhër kripë, shtoni Cayenne piper, derdh verë me shafran dhe lëng limoni. Mix mirë.

Hapi 11

Para se të shërbejnë, të ngrohtë thellë pjata ose kupa. Me një lugë slotted për të rregulluar pjesë në pjata peshk me prodhimet e detit dhe menjëherë file. Tashmë janë mbi tavolinë për të derdh mbi të peshk dhe prodhimet e detit të nxehtë supë. Veçmas të shërbejë croutons me salcë “Rui”.